INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Majewski     
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Majewski Stefan (1867–1944), generał dywizji W. P., wiceminister spraw wojskowych. Ur. 10 VIII w Podniestrzanach (pow. Żurawno), był synem Władysława i Florentyny z Plichtów. Do gimnazjum uczęszczał w Wiedniu i Morawskich Hranicach. W r. 1888 rozpoczął służbę w armii austriackiej. W Wiedniu odbył studia wojskowe w Akademii Wojsk Technicznych oraz Szkole Sztabu Generalnego. Do chwili wybuchu pierwszej wojny światowej M. zajmował różne stanowiska, m. in. był szefem Biura Prezydialnego w Min. Obrony Krajowej. W r. 1913 awansował do stopnia pułkownika. W czasie wojny dowodził na froncie 12 p. strzelców, 44 brygadą górską (w l. 1915–6) i 57 brygadą piechoty (w r. 1918). W sierpniu 1917 awansował do stopnia generał-majora. Do W. P. wstąpił w grudniu 1918 w stopniu generała-podporucznika i 19 I 1919 został dowódcą grupy wojskowej w Chełmie; wkrótce powołany został do Rady Wojskowej w Warszawie. Od lutego t. r. objął stanowisko pierwszego wiceministra spraw wojskowych i pełnił je do 1 II 1920, kiedy to dostał nominację na komendanta Szkoły Sztabu Generalnego. Jako delegat rządu i pełnomocnik Sztabu Generalnego prowadził negocjacje z rządem i Sztabem Generalnym Rumunii w r. 1919. Następnie 31 III 1920 objął dowództwo I Armii w Głębokiem, a w dwa miesiące później mianowany był dowódcą 7 armii w Wilnie. Po likwidacji tegoż dowództwa (lipiec 1920) M. pozostawał w dyspozycji Naczelnego Dowództwa W. P., a w połowie września powrócił na dawniej zajmowane stanowisko komendanta w Szkole Sztabu Generalnego. Dn. 29 V 1922 (ze starszeństwem od 1 VI 1919) został awansowany do stopnia generała dywizji. Dn. 1 VIII 1921 stanął na czele misji wojskowej w Paryżu, a 31 XII t. r. mianowany został dowódcą Okręgu Korpusu (OK) w Łodzi i funkcję tę pełnił do kwietnia 1924, tj. do chwili objęcia szefostwa Administracji Armii. W gabinecie Aleksandra Skrzyńskiego M. był przez tydzień (20–27 XI 1925) kierownikiem Min. Spraw Wojskowych, po czym ponownie przeszedł na poprzednie stanowisko Szefa Administracji Armii. Z tego ostatniego urzędu zwolniony został w grudniu 1925 na własną prośbę. W maju 1926 czasowo pełnił obowiązki generalnego inspektora kawalerii. Po przewrocie 1926 r. przeniesiony został w stan spoczynku z dn. 31 VIII t. r. Zamieszkiwał odtąd w Słonawach w Poznańskiem.

J. Piłsudski charakteryzując w r. 1923 generałów W. P. odmawiał M-emu cech dowódczych, a przyznawał tylko cechy dobrego administratora wojska. M. zmarł 31 I 1944 w Słonawach i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Obornikach. Odznaczony był: Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski 2 kl., Komandorią Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Belgijskiej Korony, Orderem Jugosłowiańskim Św. Sawy, francuską Legią Honorową i innymi medalami. Był żonaty z Janiną Pucherną i miał syna Guido (ur. 1903).

 

Enc. Wojsk., V; Rocznik oficerski, W. 1923, 1924, 1928; – Cieplewicz M., Generałowie polscy w opinii J. Piłsudskiego, „Wojsk. Przegl. Hist.” 1966 nr 1 s. 325; Landau Z., Tomaszewski J., Kapitały obce w Polsce, W. 1964; – Dokumenty i materiały do historii stosunków polsko-radzieckich, W. 1961 II; Rataj M., Pamiętnik, W. 1965; Romeyko M., Przed i po maju, W. 1967 I; – Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne M-ego; – Informacje z Urzędu Paraf. w Obornikach.

Piotr Stawecki

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.